
Spektakle


Kochanie na kredyt (premiera łódzka)
Żyjemy w świecie najróżniejszych „holizmów” – uzależnienia stają się naszą naturą, a dostępnych używek przybywa z dnia na dzień. Uzależniamy się już nie tylko do chemicznych substancji, ale od czynności i uczuć na skalę niespotykaną do tej pory w historii cywilizacji. Internet, zakupy, telewizja, seks, przyjemności, higiena, jedzenie, popularność – przedawkowane wpędzają nas w kłopoty nie mniejsze, niż nadmiar alkoholu. Anna to dziewczyna sukcesu – w pogoni za życiowym powodzeniem wpada w spiralę uzależnień, a uzależnić potrafi się w równym stopniu od kochania, jak i od kupowania. Chłopak wymyka jednak jej się z rąk, na progu mieszkania staje komornik z obstawą, w dodatku niezbyt lubiana do tej pory macocha nagle odkrywa w sobie pokłady instynktu macierzyńskiego, które obsesyjnie manifestuje. Osaczona dziewczyna próbuje zapanować na rozsypującymi się elementami układanki, jednak uzależnienia wciąż biorą górę…
„Kochanie na kredyt” to komedia z elementami farsy – wypukłe zwierciadło, którego zniekształcenie komicznie wyolbrzymia szczegóły rzeczywistości. Każde powiększenie ma jednak to do siebie, że daje widzowi szansę dostrzeżenia pozornie nieistotnych detali determinujących nasze życie, a z tego spostrzeżenia płynie konkretna nauka – w dzisiejszym świecie niezwyle łatwo jest pomylić pragnienie z nałogiem.
Obsada: Małgotrzata Pieczyńska, Agnieszka Sienkiewicz, Filip Bobek, Piotr Zelt, Przemysław Sadowski
Pod niemieckimi łóżkami (premiera łódzka)
Przedstawienie "Pod niemieckimi łóżkami" w reżyserii Łukasza Witt-Michałowskiego to teatralna impresja na temat książki wydanej w Niemczech pod tym samym tytułem. Bohaterką spektaklu jest polska sprzątaczka, wygarniająca wstydliwe brudy spod stereotypowo schludnych łóżek swoich niemieckich pracodawców.Justyna w dowcipny i bezkompromisowy sposób obala stereotypy dotyczące "tych czystych" Niemców, pokazuje ich słabości i uprzedzenia. Tymczasem w Polsce dzięki wydanej książce staje się bohaterką, celebrytką i gwiazdą. Stopniowo ubierana przez media w kolejne brokatowe płaszcze sławy, ugina się pod ich ciężarem i spada z plastikowego postumentu. Historia o niemieckich brudach, polskich celebrytach oraz blaskach i cieniach sławy przeznaczona dla widzów dorosłych.
Obsada: Tamara Arciuch, Bartek Kasprzykowski, Bartosz Opania

Trzy razy łóżko
On i Ona, mąż i żona w sypialni. Trzy potyczki, trzy ważne rozmowy, trzy przełomowe momenty w życiu pewnej pary. A wszystko pod jedną kołdrą. Gdyby pokusić się o stworzenie rankingu mebli, które odgrywają najważniejszą rolę w życiu człowieka, bez wątpienia łóżko znalazłoby się w ścisłej czołówce. Nic dziwnego zatem, że i małżeństwo ze sztuki Jana Jakuba Należytego rozgrywa swoje namiętności, wątpliwości, ważne decyzje i słabości właśnie w pościelowych dekoracjach.
Obsada: Adrianna Biedrzyńska, Lucyna Malec, Anna Cieślak, Matylda Damięcka,
Emilia Komarnicka, Mateusz Damięcki, Piotr Cyrwus, Marek Siudym, Piotr Skarga, Michał Lesień, Antoni Pawlicki

Old Love (premiera łódzka)
„Old Love” to pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w „pewnym wieku” powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. „Old Love” to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru.
Obsada : Małgorzata Ostrowska-Królikowska, Artur Barciś, Paweł Domagała/Mateusz Banasiuk, Zuza Grabowska/Barbara Kurdej-Szatan

Cud Medyczny w Wilkowyjach (premiera łódzka)
Ze spektaklu Cud medyczny w Wilkowyjach dowiemy się jak wygląda sytuacja w przychodni prowadzonej przez Wezóła. Przyjrzymy się lekarzowi pesymiście, którego wiara w medycynę znalazła się na poziomie zerowym z wyraźną tendencją spadkową. Będziemy uczestniczyć w bardzo ekspresyjnych potyczkach słownych pomiędzy zrezygnowanym doktorem (Wojciech Wysocki) i jego żoną Dorotą (Beata Olga Kowalska) jak i zmierzymy się z nieoczekiwanymi żądaniami dwójki smakoszy mamrota – Tadeusza Hadziuka (Bogdan Kalus) i Macieja Solejuka (Sylwester Maciejewski). Usłyszymy tutaj również, niemalże naukowe (chociaż nie pozbawione dowcipu), refleksje na temat efektów długotrwałego spożywania alkoholu czy też kilka wskazówek na temat tego, jak dożyć sędziwego wieku w zdrowiu i szczęściu. Pośmiejemy się wspólnie z niechęci niektórych osobników gatunku ludzkiego do uczciwej pracy jak i – z uśmiechem na twarzy – przeanalizujemy wspólnie po raz kolejny niewesołą sytuację stanu polskiej służby zdrowia. Zabawna, lekka i nie pozbawiona refleksji opowieść zaspokoi na pewno nie tylko potrzeby wiernych fanów serialu, ale również każdego teatromana, który lubi się pośmiać z mentalności naszego narodu.
Obsada: Wojciech Wysocki, Beata Olga Kowalska, Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski

Czy jest na sali lekarz ? (premiera łódzka)
„CZY JEST NA SALI LEKARZ”, to szalona, pełna absurdów i zabawnych nieporozumień, komedio-farsa, będąca odzwierciedleniem tego wszystkiego, co dzieje się w tzw. „służbie zdrowia”. Nieudolni, skorumpowani lekarze, brak lekarstw, szpitalny nieład, terminy badań sięgające nieskończoności, biurokracja, chamstwo i ogólny brak kompetencji. Szpital nadaje się w zasadzie do zamknięcia. Personel szpitala przez cały czas w napięciu oczekuje wizyty komornika. Kiedy ten wreszcie się zjawia… no ale w tym miejscu właśnie, musimy już zaciągnąć zasłonę tajemnicy, w nadziei, że widz przychodząc na spektakl, z ciekawości sam ją sobie odsłoni. W komedii jest również wątek miłosny, a nawet dwa, jest rywalizacja między lekarzami, jest nieoczekiwany zwrot akcji, który wszystko wywraca do góry nogami, jest też nawet „Hamlet” w amatorskim wykonaniu szpitalnego personelu. Całość jest przepleciona, łatwo wpadającymi w ucho, piosenkami oraz śmiesznymi dialogami, które sprawiają, że publiczność szybko odnajduje i konfrontuje swoje własne doświadczenia, które zdążyła zdobyć w kontaktach z naszym, stojącym na głowie, systemem lecznictwa. Dwie godziny dobrej zabawy. To trzeba zobaczyć!
Występują (wymiennie): Jacek Fedorowicz / Tadeusz Ross, Dariusz Gnatowski / Andrzej Zaborski, Piotr Pręgowski / Sylwester Maciejewski, Tomasz Stockinger, Viola Arlak, Alicja Kwiatkowska

Andropauza 2
"Nie ma niewiast w naszej chacie"… dopóki się nie pojawią. To właśnie kobieta determinuje losy pięciu sympatycznych bohaterów w sile wieku znanych Państwu ze sztuki Jana Jakuba Należytego "Andropauza – męska rzecz! Zdecydowana odpowiedź na Klimakterium" zagranej w ciągu dwóch sezonów 500 razy!!
Przed nami nowe przygody roztańczonych, rozśpiewanych i pełnych wigoru pensjonariuszy – członków kultowej formacji tanecznej "Andropauza Dance". Czy ich przyjaźń przetrwa próbę… sił w zabieganiu o względy kobiety bezwzględnej i bezwzględnie pięknej? Czy wśród wielu różnicmiędzy mężczyzną a kobietą może pojawić się jeszcze jedna różnica – różnica wieku? I na ile jesteśmy silni, żeby umieć być sami?Męska rzecz być z kobietą, problem pojawia się wtedy kiedy ona jest jedna, a ich pięciu. Autor wychodząc z założenia, że nie ma problemów, są tylko rozwiązania zapewnia o szczęśliwym zakończeniu. Dla kogo? O tym będziecie mogli przekonać się Państwo sami, bo wojna płci jest odwieczna i w PESEL nie zagląda. Dlatego sztukę dedykujemy Widzom w każdym wieku.
Obsada (zamiennie) : Maciej Damięcki, Andrzej Beya-Zaborski, Dariusz Gnatowski, Jacek Kawalec, Marek Siudym, Piotr Skarga, Piotr Dąbrowski, Paweł Królikowski, Michał Pietrzak, Matylda Damięcka, Agata Załęcka, Mimi Kokoski

Single i Remiksy
Sztuka SINGLE I REMIKSY demaskuje mechanizmy korporacyjnych stosunków i obnażająca rzeczywisty charakter życia wielkomiejskich singli, pozornie gloryfikujących swoją niezależność i swobodę, a tak naprawdę stających się niewolnikami wychwalanej przez siebie wolności i kariery. Magda, kobieta sukcesu, prezes wielkiej korporacji wydawniczej, stawia na singli, bo jak sama mówi: singiel to najlepszy utwór na płycie. W firmie, którą dowodzi, szansę na karierę mają tylko single, więc wszyscy, którzy singlami nie są, wolą ukrywać swoje związki i małżeństwa. Gdy korporacja zostaje wchłonięta przez większą firmę, nowe szefostwo zamierza zmienić charakter formy na prorodzinny. I tu, dlagłównej bohaterki Magdy zaczynają się kłopoty... Jak się skończą?
Znakomita historia napisana przez Marcina Szczygielskiego – pisarza, dziennikarza i grafika, autora sztuk teatralnych i powieści zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży. Do tego świetna obsada.
Obsada: Anna Mucha, Katarzyna Maciąg, Lesław Żurek, Wojciech Medyński

Dwie Połówki Pomarańczy
Czarna komedia romantyczna.
Zaskakujące zwroty akcji, przewrotne poczucie humoru autorki, żartobliwa interpretacja reżyserska oraz prawdziwe kreacje aktorskie sprawiają, że z zapartym tchem śledzimy coraz bardziej absurdalną sytuację, gdzie nic nie jest takie, jakim się wydaje, a śmierć małżonka nie jest wcale końcem związku - wręcz odwrotnie.
Obsada (zamiennie):Ewa Złotowska, Cynthia Kaszyńska, Cynthia Kuźniak
Julia Kamińska/ Aleksandra Szwed, Jarosław Boberek/Jacek Kawalec

Zwariowany komisariat.
Pełna humoru i absurdu komedia z piosenkami, w gwiazdorskiej obsadzie, ukazująca wydarzenia kilku dni pracy policjantów w przygranicznym miasteczku.Bohaterów sztuki charakteryzuje alogika myślenia, która powoduje całkowity nonsens w komunikacji pomiędzy nimi. W formie jest to bardziej spektakl kabaretowy niż klasyczna komedia.Komendant Obracaj, jest najstarszy stażem w komisariacie, trochę megaloman, często cytuje znane przysłowia zmieniając ich kontekst.Zazdrosny o żonę, również policjantkę Ziutę Kwas-Obracaj, podejrzewa ją o romans z agentem Tomkiem, karnie przeniesionym z CBA za nieudane operacje specjalne. Aspirant Warzecha, który próbuje naprawić swoją złą reputację pijaka, wykonuje zadania specjalne, między innymi poszukując w terenie iluzjonisty z "żółtym ptakiem".Komisariat odwiedzają, minister resortu z małżonką, generał policji a co wyniknie z tej wizyty, zobaczycie Państwo sami. Wartka akcja, przezabawne dialogi, i absurdalne sytuacje nie pozwolą widzom na sekundę nudy.Zapraszamy na terapię śmiechem!

Ratuj się kto rodzi!
Głównymi bohaterami sztuki są Andy i Roger. Andy to mężczyzna, jeszcze dosyć młody, mający za sobą hulanki i swawole, a przed sobą odpowiedzialność przez duże „O”. Wszystko za sprawą przyszłego potomka. I niby wszystko powinno być dobrze, gdyby nie jego najserdeczniejszy przyjaciel, Roger. Roger to penis.
Błyskotliwy, inteligentny, śmiały, o wielu twarzach wystawiający swojego właściciela na wiele prób. Andy prowadzi rozmowy ze swoim spersonifikowanym przyjacielem. Wspólnie szukają sposobu, jak poradzić sobie z osamotnieniem, humorami ciężarnej żony i czekającym go ojcostwem. Rolę mentora w tych zagadnieniach pełni sam Roger. W napięciu oczekiwania na potomka pojawia się oczywiście chwila słabości, którą skrzętnie chce wykorzystać Roger, namawiając Andy’ego do „złego”. Poczynania obu bohaterów to podszyta czarnym humorem komedia, na dnie której kryje się prawda związana z obawami i lękami człowieka mającego sprostać a odważnemu zadaniu jakim jest ojcostwo. Zabawne dialogi, komiczne sytuacje, błyskotliwe komentarze do spraw damsko-męskich, a do tego fenomenalna wiwisekcja męskiej natury i postrzegania świata przez pryzmat… Rogera. To wszystko sprawia, że ta oryginalna sztuka jest inteligentną rozrywką z drugim dnem. Ucieszy i rozbawi zarówno prawdziwych macho, jak i ortodoksyjne feministki.
Obsada: Jakub Wons, Marek Pituch

Żona do adopcji
W życiu Adama wszystko miało swoje miejsce – dom praca, dom praca. Od czasu do czasu jakaś kontrolowana rozrywka. Ale w życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, że nawet dobrze naoliwiona maszyna przestaje funkcjonować i niebo zaczyna walić się na głowę. Żona Adama wyjeżdża. Mieszkanie nawiedza natrętny domokrążca i wróżbita. Niespodziewanie pojawia się również Filip, kolega z podstawówki. Do drzwi puka przedstawicielka Ośrodka Adopcyjnego, o której wizycie Adam zupełnie zapomniał. Spokojne dotychczas życie bohatera wypełnia się mnóstwem niedomówień, pomówień i abstrakcyjnych insynuacji. A wszystko przykryte płaszczem „normalności”. Jak rozwiąże się splot dziwnych wydarzeń?
Obsada: Olga Borys, Marek Pituch, Jakub Wons

Wszystko przez judasza (premiera łódzka)
Do czego służy mały otwór w drzwiach?
W tej sztuce znajdziecie odpowiedz na to przekorne pytanie. Perypetie dwóch małżeńskich par mieszkających na tym samym piętrze wiedzione komediowym korowodem złożonym z zabawnych i błyskotliwych dialogów. Anatomia wścibstwa, zazdrości, zdrady i chciwości. Matematyka perfidii, pomysłowości, hipokryzji i egoizmu. Świat naukowców kontra świat artystów. Piotr, Ada, Karol i Hanna – postaci ciekawie zarysowane i niebanalne w sieci dziwnych, wręcz nieoczekiwanych sekwencji i powiązań. Komedia z filozoficznym przesłaniem traktująca o ludzkich słabościach, niezależnych w tym wypadku od intelektu i zdolności człowieka. Wszyscy jesteśmy wystawiani nieustannie na pokusy i zazwyczaj bywamy wobec nich bezsilni. Wartka intryga z zaskakującym epilogiem. Jest tu też Szekspir i Tarantino. I to dosłownie. Po obejrzeniu tej sztuki inaczej spojrzycie na sąsiadów, być może i wymienicie drzwi. Konwencja tej sztuki to oczywiście kryminał. Czarny jak humor.
Obsada (wymiennie): Joanna Kurowska, Magda Wójcik, Anna Korcz, Olga Borys, Alicja Kwiatkowska, Karol Strasburger, Maciej Damięcki, Piotr Szwedes, Artur Dziurman


Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłościa
Kobieta po przejściach, mężczyzna z przeszłością – to tytuł wspólnego recitalu Adrianny Biedrzyńskiej i Zbigniewa Zamachowskiego.
Ona – Kobieta po przejściach… ale także jedna z najzdolniejszych polskich aktorek. Doceniana przez publiczność, ma na swoim koncie wiele wspaniałych ról, zarówno filmowych jak i teatralnych.
Jako dziecko uczyła sie gry na skrzypcach, na nasze szczęście nie została jednak skrzypaczką. Swoją przygodę z piosenką rozpoczęła w wieku czterech lat u swojej babci w Zduńskiej Woli gdzie wisząc na trzepaku wykonała utwór “Czerwone maki na Monte Cassino” autorstwa Feliksa Konarskiego, za którą otrzymała huczne brawa od sąsiadów zza płotu.
Jest aktorką wszechstronną, pełną pozytywnej energii, obdarzoną silnym charakterystycznym głosem, na który nie można pozostać obojętnym.
On – Mężczyzna z przeszłością… przyznaje, że dzięki piosence został aktorem.
Tak jak Ona również śpiewał od dziecka. Za pierwsze “publiczne” wykonanie, pod oknem przedszkola, piosenki “Mój koń, mój koń”, otrzymał brawa i honorarium – cukierki… i tak się zaczęło.
Jest aktorem filmowym i teatralnym. Uznany przez krytykę kompozytor etiud filmowych, sztuk teatralnych, oraz autor muzyki i tekstów piosenek. Obdarzony ogromnym talentem, spokojną, ciepłą osobowością i wyjątkowym głosem co sprawia, że z Adrianną Biedrzyńską na scenie tworzą parę doskonałą.
Oboje od początku swojej drogi związani z estradą. Postanowili zaprezentować repertuar liryczny o sporym ładunku emocjonalnym, przesycony nutą nostalgii, humoru i rozumnej zadumy, tak bardzo lubiany zarówno przez artystów, jak i publiczność.
Z prostych melodyjnych piosenek artyści wydobędą wielkie emocje, które natychmiast staną się także udziałem publiczności.
Wieczór z Adrianną Biedrzyńską i Zbigniewem Zamachowskim to spotkanie z piosenką autorską w znakomitej interpretacji aktorskiej. To ogromny dorobek artystyczny zgromadzony przez ostatnie 30 lat. To sentymentalna podróż przez lata wokalnych występów scenicznych. Bedzie to wieczór wspomnień z utworami: Z Kabaretu Starszych Panów, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Jerzego Satanowskiego, Włodzimierza Korcza, Wojciecha Młynarskiego, Juliana Tuwima, Zenona Laskowika itd.
W czasie programu, między utworami, artyści opowiadać będą anegdoty związane ze swoim życiem zawodowym oraz z autorami wykonywanych utworów. Akompaniować zaś będzie pianista, kompozytor i aranżer – Roman Hudaszek.
Oczywiście nie zabraknie ukochanej przez miliony widzów piosenki “ Czy te oczy mogą kłamać”, na które to pytanie , artyści zawsze niezmiennie odpowiadają – ależ skąd…
Czas trwania recitalu to około 100min.
Dziecko dla odważnych
Poradników dla młodych rodziców napisano już cale tomy. Przede wszystkim można się z nich dowiedzieć, że dziecko w każdej może:
a) wypaść z łóżeczka,
b) wypaść z wózeczka,
c) ba, nawet z okna
d) może na siebie coś wylać
e) albo się po prostu zakrztusić i udusić
Podczas czytania takiego poradnika rodzice trzęsą się bardziej, niż gdyby właśnie oglądali horror. Czym różni się od innych poradników poradnik Leszka Talko, którego adaptację prezentujemy na scenie? Dowiemy się z niego, nie co MY możemy przypadkiem zrobić dziecku, lecz co z premedytacją? A więc będziecie mieli dziecko. Gratulacje. A może to przyjaciołom urodzi się dzidziuś? To wspaniale. Myślicie sobie, że jest pięknie. I macie rację. Myślicie sobie, że wasze życie się zmieni? macie rację. Marzycie o życiu jak z obrazka w piśmie ilustrowanym: wy zrelaksowani, a uśmiechnięty maluszek rozkosznie gaworzy ? no cóż, to nie do końca prawda. Sądzicie, że wasze życie się nie zmieni? Nic bardziej błędnego. Wasze małżeństwo przewróci się do góry nogami, zaczną się kłopoty w pracy i będziecie zmęczeni tak jak nigdy, i być może jedno z was zwariuje. Myślicie sobie, że to przesada? Ha, żeby to była choć połowa prawdy.? "Dziecko dla odważnych" to poradnik dla wszystkich, którzy zamierzają mieć dzieci, mają dzieci i chcą ich więcej, dla tych, co maja dzieci i maja ich serdecznie dość. Ci którzy dzieci nie mają i nie zamierzają za żadne skarby świata ich mieć również znajdą w tym tekście wiele dla siebie.
Obsada: Beata i Tomasz Schimscheinerowie